מארז למגבר (ארון מגברים)ארון מגברים – קצת רקע

עולם הבידור מקושר אצל רבים מאיתנו למשהו זרוק וחסר סדר. אולי זה נכון בחלקו לגבי אמנים מסויימים, אבל לחלוטין לא נכון כשמדובר בכל הקשור לציוד הטכני הרב והמורכב שמהווה חלק בלתי נפרד מעולם זה. אחת משיטות הארגון היעילות ביותר לשמור על סדר, זה לדאוג שתהיה סטנדרטיזציה, כלומר אחידות. כיצד זה מתייחס לציוד במה, ציוד די ג'יי, הגברה, תאורה וכדומה?

ארון מגברים – וגם רקע טכני

הציוד מיוצר על ידי מיטב היצרנים בעולם בקופסאות מתכת אחידות ברוחבן ובנתונים טכניים שמאפשרים להם ולמוצרים שאמורים להיות שכניהם הבלתי נפרדים להכנס לאותו המקום. המקום הזה נקרא ארון מגברים – זהו ארון ברוחב סטנדרטי בעולם כולו, שניתן לייצר בגבהים משתנים, שניתן להכניס לתוכו ציוד שמותאם לארון כזה, לחבר בין המכשירים השונים בכבלים פעם אחת בלבד, להדק ולחזק את הציוד למסילות קבועות שנמצאות בצידיו של הארון, וכך מתאפשר חיבור מורכב של מערך ציוד הגברה, תאורה, מחשוב וכד' בארון מגברים אחד, ארון שיכול להיות קבוע או נייד, בהתאם לצרכים.

ארון מגבריםיתרונו העיקרי של ארון מגברים

ארון מגברים ידוע גם בשמותיו האחרים, תלוי בעיקר בתחום בו עוסקים. בתחום המוזיקה הוא ייקרא ארון מגברים, בתחום התקשורת – ארון תקשורת, ארון מסד, מסד "19, ארון שרתים… בחרו את השם הרצוי לכם. יהא שמו אשר יהא, מדובר בארון סטנדרטי שאפשר לנצל את מבנהו להקמת מערך שלם נייד, ללא כל צורך לפרק את המערך ולבזבז זמן יקר במעבר ממקום למקום. אפשר למצוא גם ארון מגברים שונה ברוחבו, לציוד מסוג שונה שגם אחיד ברוחבו, ולכן צריך לדעת מראש את מידות הציוד.

בתוך ארון מגברים אחד יכול להיות ציוד שונה מאשר בארון מגברים אחר, אבל יש ציוד מסויים שקיים בכולם, ולכן, בתכנון ארון מגברים, משלבים את אותו הציוד כאשר המטרה נשארת אותה מטרה – לאפשר יכולת שינוע מערך ציוד אלקטרוני, המתפקד כיחידה אחת, ללא צורך בפירוק והרכבה מחדש בכל שינוע שכזה. כיון שגובה וכמות הציוד בתוך ארון מגברים יכול להיות שונה, אפשר לייצר ארונות כאילו בגבהים שונים. גובה סטנדרטי הקטן ביותר נקרא U, יש 2U, 3U וכו'. לפי כמות הציוד וגובהו, קובעים את גובה הארון. אביזרים נוספים כוללים גלגלים, דלתות, מנעולים, מדפים קבועים ומדפים נשלפים, לוחות חיבורים, פסי כבילה לסידור כבלים, פסי שקעי חשמל, ידיות ועוד. ארון מגברים מכיל למעשה מערך ציוד שמוכן לעבודה – מחברים לחשמל ומפעילים.